SON DAKİKA

Diyet & BeslenmeKültür & SanatMagazinManşetModaSağlıkSporÜst ManşetYaşam

Davetliler, dünyaca ünlü İtalyan markasını gözlemledi

Ferragamo 2023-2024 Sonbahar Kış Koleksiyonu, özel pop-up’ı Beymen Zorlu Center’da açıldı…

NİL NİNAT

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen açılış davetine Emel Ayaydın, Melek Akpınar, Sude – Nilüfer Ademoğulları, Gizem Oflazoğlu Akar, Güray Akar, Cansu Akın, Meriç Küçük, Sibil Çetinkaya, Bilge Yenigül ve Caner Erdeniz’in de aralarında yer aldığı çok sayıda ünlü isim katıldı. Davetliler, dünyaca ünlü İtalyan markasının New Renaissance” adını taşıyan sezon kampanyası ile tanıttığı ve 14 Kasım’a kadar Ferragamo Beymen Zorlu Center Pop-Up’ta sergilenecek olan hazır giyim, ayakkabı ve çantalarını beğeniyle inceledi.

BİLGE YENİGÜL

İtalyan Rönesansı, yaratıcılığın yoğunlaştığı ve yeni fikirlerin ortaya çıktığı bir dönemdi. Yenilikçiliği ve zanaatkârlığı kutluyor, sanatı ve artizan mükemmeliyetçiliğini bir araya getiriyordu. Tüm bunlar, Salvatore’nin 1927 yılında Floransa’da Ferragamo’ya  verdiği ev olan Palazzo Spini Feroni’de açıkça görülüyordu. Tarihi 13. yüzyıla kadar uzanan ve halen Ferragamo’nun genel merkezi olan bu yapı, diyalog, fikir ve bilgi alışverişi sayesinde Rönesans düşünürlerinin, entelektüellerinin ve sanatçılarının yerel felsefe ve becerilerini küresel bir fenomene dönüştürmelerine olanak tanıyan Floransa ‘bottega’larının, yani usta sanatçıların ve zanaatkârların atölye veya stüdyolarının simgesi niteliğindeydi.

SİBİL ÇETİNKAYA

Oluşan kreatif bir topluluk, tasarımcının hayal gücünü besledi ve Floransa’dan esinlenen koleksiyonlarını yayınladı. Bu topluluk sadece Salvatore’nin zanaatkar arkadaşlarını değil, aynı zamanda Audrey Hepburn, Greta Garbo, Sophia Loren, Lauren Bacall, Marilyn Monroe ve Eva Perón (yıllar sonra Madonna, Evita filminde Perón’u canlandırırken Ferragamo giyecekti) gibi olağanüstü müşterilerini de içeriyordu.

NAROD ÇETİNKAYA

Ferragamo, Kreatif Direktörü Maximilian Davis, “New Renaissance” adını taşıyan 2023-24 Sonbahar/Kış kampanyası için dünyaca ünlü sanat platformu Uffizi ile iş birliği yaptı. Ünlü fotoğrafçı Tyler Mitchell’ın imzası taşıyan kampanya çekimlerinde yeni Ferragamo’nun genişleyen topluluğunun üyeleri, 15. ve 16. yüzyılın en ünlü tablolarının zamansız kahramanları olarak hayal ediliyor.

MELEK GÜNEY AKPINAR

Öte yandan paralel bir dizi kare, Rönesans’ı yeniden doğuşun sembolü ve kolektif çabanın göstergesi olarak ortaya koyarak kampanyanın yaratım sürecine ışık tutuyor.  Maximilian Davis, ilham perilerini, arkadaşlarını ve kreatif topluluğunun üyelerini  “New Renaissance” kampanyasında bir araya getirerek geçmiş dönemler ve gelecek nesiller arasında diyalog kuruyor. Zengin dokulu kumaşları, çarpıcı formları ve cesur renkleriyle markanın üstün terzilik anlayışını yansıtan kusursuz tasarımlarla poz veren modeller, sezonun “it” çantalarından “Hug” ve heykelsi ayakkabılar eşliğinde Bellini, Veronese ve Botticelli tablolarıyla içe içe geçiyor. Rönesans ruhu, 21. yüzyıl lüks dünyasıyla aynı çerçevede buluşuyor.

EMEL AYAYDIN

MERİÇ KÜÇÜK

CANSU AKIN

FİLİZ ZEKİOĞLU

SUDE – NİLÜFER ADEMOĞULLARI

İlgili Haberler