SON DAKİKA

Diyet & BeslenmeKültür & SanatMagazinManşetYaşam

Cuma günü Türkiye yanacak! İstanbul dahil termometreler tavan yapacak

Cuma günü Türkiye yanacak! İstanbul dahil termometreler tavan yapacak

Cuma günü Türkiye yanacak! İstanbul dahil termometreler tavan yapacak

 

Cuma günü Türkiye yanacak! İstanbul dahil termometreler tavan yapacak

Meteoroloji 4’üncü Bölge Müdürlüğü verilerine göre; temmuz ayı mevsim normali 34,2 derece olan kentte, sıcaklığın 5 ila 10 derece artması bekleniyor. Son olarak 2000 yılı temmuz ayında 45 derece ile ayın en yüksek sıcaklığına ulaşılan Antalya‘da, bu değerin cuma ve cumartesi günleri 43 dereceye çıkacağı öngörülüyor.

5 İLA 10 DERECE ARTACAK

Meteoroloji 4’üncü Bölge Müdürü Ayşe Gemici, hafta boyunca kentte açık bir hava beklediklerini söyledi. Gemici, “Rüzgar, kuzeyli olarak orta kuvvette, zaman zaman özellikle sahil bandında kuvvetlice esmesini bekliyoruz. Nemin sahil bandında yüzde 10’a kadar düşmesi, iç kesimlerde ise yüzde 60’lara kadar ulaşmasını bekliyoruz. Sıcaklıkların hafta boyunca mevsim normallerinin 5 ila 10 derece üzerinde olmasını bekliyoruz” dedi.

 

Cuma günü Türkiye yanacak İstanbul dahil termometreler tavan yapacak

BU SAATLERE DİKKAT

Hava sıcaklıklarının arttığı günlerde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı uyarıda bulunan Gemici, “Özellikle cuma ve cumartesi günlerinde 43 dereceye kadar ulaşabileceği tahmin ediliyor. Kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılar ve çocukların güneş ışınlarının en yoğun olduğu 11.00 ila 16.00 saatleri arasında güneşe çıkmaması gerekiyor. Vatandaşlarımız sıcaklık değerlerimizi internet sitemiz üzerinden anlık olarak takip edebilir” diye konuştu.

3 KENT, ‘EN SICAK NOKTA’ OLACAK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yayımlanan sıcaklık haritasına göre; ülke genelinde de sıcaklıklar artıyor. Buna göre, cuma günü hava sıcaklığının 43 dereceye ulaşması beklenen Antalya, Aydın ve Manisa’nın Türkiye’nin en sıcak yerleri olması bekleniyor. Antalya’da cumartesi günü hava sıcaklığının yine 43 derece olması, Adana ve Aydın’da ise 44 dereceye ulaşması öngörülüyor.

 

Cuma günü Türkiye yanacak İstanbul dahil termometreler tavan yapacak

 

İSTANBUL 36 DERECEYİ GÖRECEK

hava sıcaklıklarının İstanbul’da 32-36, Edirne’de 37-41, Kırklareli’de 35-39, Tekirdağ’da 32-35, Kocaeli’de 33-38, Sakarya’da 33-36, Yalova’da 31-33 derece civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Mevsim normalleri üzerindeki sıcak havalar nedeniyle 11.00 ile 16.00 saatleri arasında, başta yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olanların sıcak çarpmasına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

İZMİR REKOR SICAKLIĞA HAZIRLANIYOR, KORDON BOŞ KALDI

Meteoroloji 2’nci Bölge Müdürlüğü tarafından, Ege Bölgesi’ndeki 5 şehirde hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerine çıkacağını açıklamasının ardından, İzmir’de Kordon’un boş kaldığı görüldü.

İlgili Haberler