Yaşam

Üzümün faydaları saymakla bitmiyor

1 Üzüm, içerdiği antioksidan sayesinde hücreleri yeniliyor ve kansere karşı koruyor. Çekirdeği ile birlikte tüketilirse sağladığı fayda daha da artıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Vildan Çelik, üzümün sağlığa faydalarını sıraladı.

2 Üzüm meyvesi, asma yaprağı ve çekirdeğiyle yüksek besleyici ve zengin antioksidan içeriğine sahiptir. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde diyabet, kanser, hücre yaşlanması ve kalp hastalığı gibi hastalıklara iyi gelir, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Meyve ve sebzelere, kırmızı ve mor rengini veren antosiyaninler daha fazla sayıda antioksidan içerir. Kırmızı ve mor üzümde bu meyveler arasında yer alır.

3 Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Serbest radikallerle savaşarak yaşlanmayı geciktirir.

4 Kanserden korunmaya yardımcıdır. Göz sağlığı için önemli olduğunu yapılan son çalışmalar ortaya koyuyor. Üzüm, çekirdeğiyle tüketildiğinde ise daha faydalı.

5 Kırmızı-mor renkli üzümlerde daha çok bulunan resveratrolün yüksek antioksidan kapasitesinden ötürü birçok hastalığa faydası bulunuyor. Resveratrol kemik, kalp, damar ve karaciğer sağlığını koruyor.Aynı zamanda yaşlanma etkilerini geciktirerek sağlıklı yaş almayı destekliyor.

6 Özellikle kanser ve resveratrol arasındaki ilişkiyi araştıran pek çok bilimsel yayın bulunuyor. Bu yayınlar kırmızı üzüm çekirdeği özütü ve resveratrolün değişik kanser hücre dizilerinde sitotoksik etki gösterdiğini ortaya koyuyor. Sitotostik etki; hücreye toksik şekilde etki edip hücreyi öldüren ya da fonksiyonunu durduran maddelerdir.

7 Ancak özellikle vücuttaki bir inflamasyonla mücadele ederken destek olarak resveratrolu daha çok almak adına fazla kırmızı üzüm yemek ya da üzüm suyu içmek şekeri de arttıracağı için antioksidan özelliğinden daha çok yararlanmak isteyenler, üzüm çekirdeği özütü tüketebilirler.

8 Üzümün olgunlaşmamış haline koruk denir. Bağışıklık sistemini güçlendirici ve cilt hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunur. Koruk suyu özellikle Ege bölgesinde yemeklere ekşi tat vermek için kullanılır. Üzümün kurutulmuş formu ise yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak hareketlerini destekler.

9 Üzüm konusunda bir önemli nokta ise içeriğindeki fruktoz oranıyüksek bir meyve olduğu için şeker hastalığı olanlar veya gut rahatsızlığı olanların kontrollü bir şekilde, doğru miktar ve doğru zamanda tüketmeye özen göstermeleri gerekir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme uygulamasını kapatınız. Aksi halde sitemizi görüntüleyemeyeceksiniz.