Moda

Uluslararası Woolmark Ödülleri sahiplerini buldu

Ralph Lauren, Yves Saint Laurent ve Karl Lagerfeld gibi dünyanın önde gelen tasarımcılarının keşfedilmesini sağlayan, aynı zamanda eşsiz bir yetenek geliştirme programı sunan Uluslararası Woolmark Ödülleri sahiplerini buldu.

Londra Moda Haftası’nda yıldızlarla dolu bir etkinlikle 2020 Uluslararası Woolmark Ödülü, Richard Malone’a verildi. Emily Adams Bode ise Karl Lagerfeld İnovasyon Ödülü’nün ilk sahibi oldu.

Sürdürülebilirlik ön planda

Uluslararası Woolmark Ödülü, Tim Blanks, Hamish Bowles, Sinead Burke, Edward Enninful OBE, Kim Jones, Takashi Murakami, Holli Rogers, Anja Rubik ve Shaway Yeh gibi çok saygın iş ortağı temsilcilerinden oluşturulan bir kurul tarafından değerlendirildi.

Kim Jones ve Edward Enninful OBE, kazananların yün kullanımının modada sürdürülebilirlik ile ilişkisine değinmeleri etkileyiciydi derken OBE, “Benim için Woolmark Ödülü mükemmelliğin bir göstergesidir, tasarımcıları uluslararası bir düzeye taşıyor” diyerek sözlerini sürdürdü.

Richard Malone, Wexford’daki yetişme tarzından esinlenerek, sürdürülebilir bir moda sistemi yaratmaya çalışmış ve çevreye zararı en aza indiren, işlevsel bir koleksiyon hazırlamış.

Geleneksel kimyasallar yerine, tamamen organik ve bitki bazlı boyaları kullanan İrlandalı tasarımcı, Merino yünü kullanarak Hindistan Tamil Nadu’da inanılmaz yetenekli dokumacılar topluluğuyla çalışmış.

“Bu inanılmaz yünü ürettikleri için teşekkür ederim”

Woolmark Ödülü’nü kazanmayı hiç beklemediğini belirten Malone, “Bu ödül, çalışmalarımıza devam edebileceğimiz ve öğrendiklerimizi diğer markalar ile paylaşabileceğimiz anlamını taşıyor. Böylece çok daha fazla kişiye ulaşabileceğiz. Bu inanılmaz yünü ürettikleri için Avustralyalı yün üreticilerine teşekkür ederim.” dedi.

Woolmark’ın, Güney Hindistan’daki bir dokumacı topluluğu ile çalışmasına izin vermesine de değinen Malone, Wexford’da nesiller boyu süren zanaat ve geleneğin kaybolmasını önlemek için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Karl Lagerfeld İnovasyon Ödülü verildi

Karl Lagerfeld’e 1954 yılında ödül kazandıran olağanüstü yaratıcı ve yenilikçi tavrın Bode’un çalışmasında da görülmesi sebebiyle bu ödüle layık olduğu belirtilirken, çalışması yoğun bir övgü aldı. Ödülü, CR Fashion Book’un Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Carine Roitfeld tarafından Bode’ye verildi.

Carine Roitfeld, “Bode’nin eski parçalarla çalışma ve onları dönüştürme hikayesi beni çocukluğuma geri götürdü. Gençken bugün olduğu gibi bir moda yoktu, bu yüzden bit pazarına giderdim, annem ve ben kıyafetlere yamalar dikerdik. Bode’nin koleksiyonu bana bu zamanı hatırlatıyor ve bunu sevdim.” ifadelerini kullandı.

İlk 10

Dünyanın dört bir yanından 300’den fazla katılımcı arasından seçilen bu yılki 10 finalist şöyle:

Richard Malone – İrlanda,

Namacheko – Belçika,

Matthew Adams Dolan – ABD,

Ludovic de Saint Sernin – Fransa,

GmbH – Almanya,

Feng Chen Wang – UK,

Botter – Hollanda,

BODE – ABD,

BLİNDNESS – Güney Kore,

A-COLD-WALL – UK.

Richard Malone, çalışmasını sürdürmek ve geliştirmek için 200.000 Avusturalya Doları, Emily Adams Bode ise 100.000 Avusturalya Doları ile desteklenecek. Her iki kazanan da devam eden endüstri danışmanı desteği, ödül alan koleksiyonları için Woolmark sertifikası ve dünyanın en prestijli mağaza ve butiklerinde satışa sunma fırsatı bulacak.

Uluslararası Woolmark Ödülü, dünyanın en iyi gelişmekte olan tasarımcılarını kutlayan ve onlara endüstri uzmanlarından sürekli danışmanlık sağlayan eşsiz bir yetenek geliştirme programıdır. Bu yılki katılımcılar prestijli bir mezunlar programına katılacak ve 300 tasarımcı bu ödülden faydalanacak.

Woolmark ayrıca online toptan satış platformu ORDRE ile kurduğu ortaklık aracılığıyla, Uluslararası Woolmark Ödülü kazananlarının ve finalistlerinin kapsül koleksiyonlarına toptan satış siparişleri verilmesine de destek veriyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme uygulamasını kapatınız. Aksi halde sitemizi görüntüleyemeyeceksiniz.