Seyehat

Tunus’un en iyi korunan Roma kenti Thugga

1 Thugga, Tunus’ta en iyi korunmuş durumda olan bir eski Roma kenti.

2 Tebursuk yakınlarında, Kartaca’yla Theveste (bugün Tebessa, Cezayir) arasındaki eski yolun batısında yer alan antik kent, başkent Tunus’un 100 km kuzeyine konuşlandırılmış.

3 Thugga, 1997’den bu yana UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor.

4 571 m yükseklikte bir tepenin zirvesine tüneyen antik kentteki en önemli Roma öncesi kalıntı ise MÖ 2. yüzyılda bir Numidya prensinin onuruna yapılmış anıt mezar.

5 Bu yapı Mısır’daki piramit mezarlarla Helenistik dönem Yunan tapınaklarının bir karışımı görünümünde ve Afrika’da çok rastlanan kule biçimindeki küçük piramitli Roma mezarlarının ilk örneği olarak gösteriliyor.

6 Anıt mezarın üstünde Fenike ve Numidya dilinde yazılmış iki dilli bir yazıt yer alıyor.

7 Roma vatandaşlık haklarından bir ölçüde yararlanan bir municipium (belediye) haline getiren Roma İmparatoru Septimius Severus’un (193-211) onuruna yapılan tak da, Thugga’nın en önemli Roma yapılarından biri.

8 Roma döneminden kalma başka yapılar arasında forum, hamamlar, villalar, tapınaklar, bir su kemeriyle bir tiyatro da bulunuyor.

9 Roma döneminde küçük bir taşra kasabasında günlük yaşamın nasıl olduğunu detaylı bir şekilde görebileceğiniz Thugga, Tunus ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında olmayı fazlasıyla hak ediyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme uygulamasını kapatınız. Aksi halde sitemizi görüntüleyemeyeceksiniz.