Diyet Beslenme

Tatlı krizinin önlemenin 8 yolu

Kuru meyve ve taze meyveler tatlı isteğini kırmaya yardımcı olur. Ancak bazen bunlar yeterli gelmez. Yapılan araştırmalarda şekersiz sakız çiğnemenin tatlı isteğini azalttığı ortaya çıkmakla birlikte tatlı isteğinde odak değiştirmeye çalışmak işe yarayabilir. Sindirim sistemi güçlendirilirse tatlı isteği sağlıklı yiyeceklerle ortadan kaldırılabilir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Büşra Mutlu, Pudra.com okuyucuları için tatlı krizlerini sonlandıracak önerilerde bulundu.

1. Az ama sık yiyin.

Ana öğünlerdeki yemek miktarını kısıp, ara öğünler oluşturularak tatlı isteği azaltılabilir. Böylece kan şekeri dengede olur, hipoglisemi atakları yaşanmaz.

İlgili haberimiz: 2. Tatlıda 150 kalori limiti koyun

Günlük 150 kaloriyi aşmayacak bir tatlı tüketiminin vücuda zararının olmadığı biliniyor. Ancak yine de tatlı yenmek isteniyorsa sütlü veya meyveli tatlılar hem kalori alımını azaltır, hem tatlı isteğini bastırır hem de kilo alımını engeller.

3. Tatlı isteğini azaltan muz ve çilek gibi meyvelere yönelin

Bir çikolatayı tek başına yemektense çikolata sosuna batırılan bir muz veya bir çilek tatlı isteğini azaltır. Fındıklı, bademli drajelerden az miktarda tüketmek de tatlı isteğini keser.

İlgili haberimiz: 4. Günlük beslenmenize meyveyi ekleyin

Taze ve kuru meyveler tatlı ihtiyacını karşılayabilir. Yanına eklenecek kalsiyum kaynakları tokluk hissini artırmaya yardımcı olur.

5. Odağınızı değiştirin

Aklınıza tatlı yeme fikri düştüğü anda, ilk 10 dakikada icat edeceğiniz bir iş tatlı fikrinden uzaklaşmanıza yardımcı olabilir. O sırada evi toparlamak, ofiste kalkıp yürümek, yakın bir arkadaşı aramak, bir bardak su içmek, gazete okumak tatlı fikrini unutturabilir.

6. Hayatınızdaki basit karbonhidratları azaltın

Hamur işi, pastane ürünleri gibi basit karbonhidratlar tatlıya eğilimi artırır. Bunun yerine bulgur, kepekli ekmek, tam buğday ürünleri, kuru baklagil gibi komplex karbonhidratları protein kaynakları ile birlikte tüketirseniz tokluk hissiniz artacak, bu da her gün başınıza gelen tatlı krizlerinizi ortadan kaldıracaktır. 

7. Zor zamanlarda destek alın

Stres, üzüntü gibi duygusal durum değişiklikleri tatlı krizine neden olursa, bir psikologdan destek almayı ertelemeyin. Günlük hayatınızdaki, ilişkilerinizdeki hiçbir sorunu bir porsiyon profiterolün çözemeyeceğinin siz de farkındasınız.

İlgili haberimiz: 8. Gözünüzün doymasını sağlayın

Görsel algının, tat duygusunu geliştirdiği bilinmektedir. Bu nedenle evde hazırlanabilecek sağlıklı ve güzel görünen tariflerle tatlı isteği bastırılabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme uygulamasını kapatınız. Aksi halde sitemizi görüntüleyemeyeceksiniz.