Yaşam

Koruma altındaki Gölköy’ü kurtarın

Sulak alanların korunmasının önemine kamuoyunun dikkatini çekmek üzere 1997 yılından bu yana kutlanan “Dünya Sulak Alanlar Günü” nedeniyle Bodrum’un Göltürkbükü mahallesindeki Gölköy Kovalık Sulak Alanı (Akdeniz Gölü) çevre eylemi gerçekleştirildi.

Bodrum Kent Konseyi Bodrum Kent Konseyi Gölköy Sulak Alanı’nı Koruma Çalışma Grubu’nun düzenlediği etkinliğe Kent konseyi Başkanı Arif Yılmaz, Gölköy Mahalle Muhtarı Ahmet Barut, Bodrumlu çevre örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu yaklaşık 100 kişi katıldı.

400 DÖNÜMLÜK SULAK ALAN YOK OLMA TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA

Flamingo ve pelikanlar olmak üzere 80’e yakın kuş ve balık türü ile Akdeniz çanağında sadece Bodrum’da bulunan 500 yıllık hurma ağaçlarının yer aldığı 1. Derce Doğal Sit Alanı ilan edilen yaklaşık 400 dönümlük sulak alanda inceleme yapıldı, çöpler temizlendi.

“DSİ’NİN ACİLEN SULAK ALAN AZMAKLARINI TEMİZLEMESİNİ BEKLİYORUZ”

Cüneyt KARALOĞLU

Bodrum Gönüllüleri Derneği üyesi Cüneyt Karaloğlu da “Bu havzaya yönelik tüm yanlış kullanım ve müdahaleler, yörede meydana gelebilecek ekolojik fakirliği, susuzluk ve kuraklığı tetikleyerek gölü çöl haline getirecek boyuta ulaştı.

Cüneyt KARALOĞLU

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme uygulamasını kapatınız. Aksi halde sitemizi görüntüleyemeyeceksiniz.