SON DAKİKA

LIFE
Kültür & SanatManşetÜst Manşet

Gençlik Müzikali geliyor

Çocuk ve gençlerin gelişimlerini tiyatro merkezli sanat programları ile desteklemek üzere Biraderler Yapım’ın sosyal girişimi olarak kurulan Çocuk Genç Sanat Tiyatro tarafından sahnelenen, Türkiye’nin en büyük çocuk ve gençlik müzikali DOLAP, daha çok yetişkin, genç ve çocuğa ulaşmaya devam ediyor.  

Kurulduğu günden bu yana yüzlerce çocuk ve genci tiyatro, dans ve müzik çalışmalarıyla buluşturan, çocuk ve gençlerin gelişimlerini tiyatro merkezli sanat programları ile desteklemek üzere bir sosyal girişim olarak kurulan Çocuk Genç Sanat Tiyatro’nun, iki perdeden oluşan ve 30 kişilik dev prodüksiyonla sahne alan son oyunu, gençlik müzikali “DOLAP”, Eylül ayında Nurus’un desteğiyle sanatın iyileştirici ve kapsayıcı gücünü deprem bölgesindeki gençlerle buluşturmuştu. Dolap, Gaziantep, Adana ve İskenderun’un ardından İzmir’de gençlerle ve aileler için sahne aldı. Dolap 17 Nisan’da Tepe Emlak Yatırım’ın Ankaralılara hediye ettiği Bilkent AST Sahne’de yine Nurus’un desteği ile Ankaralı tiyatroseverlerin karşısına çıkacak.

Türkiye’nin ilk ve tek gençlik müzikali Dolap, varoluşsal sorular soran, ne olacaklarının sınavlarla belirlenmesine karşı çıkan, kimliklerini bulmaya çalışan ve gençliğin anlam arayışına katkıda bulunan bir oyun olarak dikkat çekiyor. Bu yönüyle oyun, sadece çocukları ve gençleri değil, aynı zamanda ebeveylerini de eğlendirip iyi vakit geçirtirken; kimlik, kişisel gelişim, ergenlik ve bireysel potansiyel gibi konularda da sorular sordurmayı amaçlıyor. Gençlerin bakış açılarını genişletmeyi, kendileriyle barışmalarını ve kendilerini ifade etmek için önlerinde fırsatlar olduğunu da göstermeyi hedefleyen DOLAP, 8-18 yaşları arasındaki 25 çocuk ve gencin performansıyla, yaşıtlarına da ilham ve güç kaynağı olacak. Prova mekanı olarak Han Spaces’ın desteğini alan oyunda dekor olarak da Nurus’un Matildaadlı mevcut hiçbir sandalyeye benzemeyen hem renkli hem de çok eğlenceli koltukları yer alıyor.

Oyunun Konusu:

Artık hiç birşey eskisi gibi olmayacak.

Sistemin geleceklerini belirlemek ve topluluğun ortak faydası için doğru yere yerleştirmek üzere; kişilerin en belirgin özellikleri üzerinden bir sınava hazırladığı çocuklar kendilerini bulmak için  çalıştırılırken sıkışıp kalmışlardır.   Oysa insan ruhu, insanın yetenekleri zengindir, yaşam kısıtlanamayacak, düzleştirilemeyecek kadar canlı ve kuvvetlidir. Hele aşk. Bir gün gençlerden biri cesaretini aşktan alır ve açıkça kuralların dışına çıkar. Ve herkes kendi dolabının içindekileri ortaya çıkartmaya başlar. Hayat canlanır. Düz olan, aslen olması gerektiği gibi çeşitli iradi kavşaklara açılır.

Oyunun Künyesi:

YAZAN — YÖNETEN:                            Yonca İnal

YAPIMCI:                                             Çocuk Genç Sanat Tiyatro

MÜZİK:                                                Orçun Tekelioğlu & Arda Aydın

KOREOGRAFİ:                                      Ece Irmak Albayrak

OYUNCULAR:                                      Arman Selami, Aslan Yiğit Bacak, Aslı Ege, Beliz Atila, Defne Alıcı, Derin Karakan, Dina Urgancılar, Duru Hoşver, Ekin Aytekin, Ela Su Bozkurt, Elif Aydoğan, Elif Engür, Emir Berk Sezek, Kaan Başar, Lal Ergül, Masal Deniz Eğilmezbaş, Melisa Kalafatoğlu, Mira Sertdemir, Mira Türkmenoğlu, Mısra Vera Bacak, Nehir Aydoğan, Nehir İbrahimoğlu, Yusuf Selim Ünal, Zeynep Polat.

PSİKOLOJİK DANIŞMAN:                      Uzm.Dr Süleyman Hecebil/Psikoloji Dünyası

Teşekkürler: Allpoints Restaurant Group, HanSpaces, Ispanak Müzik, Medya Barter, Nurus, Shiva Textile, Spectrum, Tepe Emlak Yatırım.

 

“DOLAP”ın sahnelendiği tarihler: 

21 Mayıs          Grand Pera

29 Mayıs          Kartal Bülent Ecevit Sahnesi

27 Eylül            Gaziantep Bahçeşehir Koleji

28 Eylül            Adana Seyhan Belediyesi KM

29 Eylül            İskenderun Belediyesi KM

1 Ekim            İzmir Büyükşehir Belediyesi daveti ile Adnan Saygun Kültür Merkezi

21 Ekim            Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi

5 Kasım           Torium Sahne

23 Kasım          Fişekhane İkinci Sahne

15 Aralık           Türkan Saylan Kültür Merkezi

7 Ocak            Şişli Tiyatrosu

21 Ocak            Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi

11 Şubat           Şişli Tiyatrosu

15 Mart            Fişekhane İkinci Sahne

23 Mart            Türkan Saylan Kültür Merkezi

17 Nisan           Ankara Bilkent AST Sahne

İlgili Haberler