SON DAKİKA

MagazinManşet

JAPON MUTFAK SANATLARI PROGRAMI TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ USLA’DA BAŞLIYOR

JAPON MUTFAK SANATLARI PROGRAMI TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ USLA’DA BAŞLIYOR

 Topkapı Üniversitesi USLA (Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi) gastronomi dünyasının ilklerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Topkapı Üniversitesi USLA ve Uzakdoğu Mutfak Akademisi işbirliği ile hayata geçen Bronze sertifikalı Japon Mutfak Sanatları Programı Türkiye’de bir ilke imza atıyor.

Türkiye’nin ilk Japon Mutfak Sanatları Programı, Türkiye Japonya dostluğunun 100. yıl dönümünü kapsayan 2024 kış eğitim döneminde Topkapı Üniversitesi USLA’da başlıyor. Uzakdoğu Mutfak Akademisi ve Topkapı Üniversitesi USLA işbirliği ile ve Japonya İstanbul Başkonsolosu Kasahara Kenichi, Topkapı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emre Alkin’in katılımıyla 11 Ocak tarihinde Topkapı Üniversitesi USLA Kanyon Kampüsü’nde tanıtımı gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk Bronze sertifikalı Japon Mutfak Sanatları Programı sektöre yön vermeye hazırlanıyor.

Uzakdoğu Mutfak Akademisi’nin ilk programı olan Bronze Sertifikalı Japon Mutfak Sanatları Programı, 2013’te “Japonların Geleneksel Beslenme Kültürleri” olması nedeniyle UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras olarak tescil edilen ve “Washoku” olarak anılan Japon Mutfağı’nın, bilinen ve keşfedilmeyi bekleyen birçok önemli unsurunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Program, şeflerin ürettikleri ürünleri iyi tanımalarını, temel kavram, malzeme ve tekniklere hakim olmalarını sağlayarak yaratıcılıklarını bir üst dereceye taşımayı, öğrencilerine mutfağın özünü en doğru şekilde anlatmayı hedefliyor. İlerleyen yıllarda farklı ülke mutfaklarını da kapsaması öngörülen program, sektörün önde gelen temsilcileri, dernek başkanları, şefler ve gastronomi önderlerinden yoğun ilgi görüyor.

 

“Gastronomi alanında Türkiye’de bir ilke imza attığımız için mutluyuz”

Açılış konuşmalarında söz alan Japonya İstanbul Başkonsolosu Kasahara Kenichi: “2024’ün Türk Japon diplomatik ilişkilerinin 100. yılı olması sebebiyle yıl boyunca birçok etkinlik düzenlenecek. Bu etkinlik de bunun bir nişanesi. Bugün burada gerçek Japon mutfağını tadacağınız için mutluyuz.” dedi. 2024 kış eğitim döneminde Topkapı Üniversitesi USLA çatısı altında başlayacak ve Türkiye’nin ilk Bronze sertifikalı Japon Mutfak Sanatları Programı’nı değerlendiren Topkapı Üniversite Rektörü Prof. Dr. Emre Alkin: “Türkiye’de bir ilke imza attığımız Bronze Sertifikasına sahip Japon Mutfak Sanatları Eğitim Programını Topkapı Üniversitesi USLA çatısı altında başlattığımız için gururluyuz. Başta programın master şefi Shunichi Horikoshi olmak üzere, ülkemizin Bronze Sertifika’lı şefleri Sinan Damgacıoğlu ve Didem Yalçınkaya ve emeği geçen herkesi gönülden kutluyorum.” dedi.

 

Ödüllü şefler öğrencilerini bekliyor

Topkapı Üniversitesi USLA ev sahipliğinde hayata geçirilen Japon Mutfak Sanatları Programı, Uzakdoğu Mutfak Sanatları Akademisi kurucuları, Japon Mutfağı iyi niyet elçisi ve programın master şefi Shunichi Horikoshi, ülkemizin ilk Bronze Sertifika’lı şefleri Sinan Damgacıoğlu ve Didem Yalçınkaya yönetiminde öğrencilerini karşılamaya hazırlanıyor. Profesyonel eğitim kadrosuyla Japon Mutfağı’nın tüm inceliklerinin paylaşılacağı eğitim süreci sonunda sınavı başarıyla geçen katılımcılar tüm dünyada hayat boyu geçerli Bronze Sertifika’nın da sahibi oluyor.

Öğrenci bilgi ve kayıt için;
0 530 919 87 52
[email protected]
Levent Mah. Büyükdere Cd. No:185 Kanyon Avm G Katı 34394 Şişli/İstanbul
https://usla.com.tr

 

 Topkapı Üniversitesi USLA – Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi Hakkında ;

Dünya standartlarında eğitim programlarıyla, en üst düzeyde mutfak ve ağırlama profesyonelleri yetiştirmeye kendini adayan Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi USLA, Türkiye’nin önde gelen uluslararası otel işletmeciliği ve aşçılık akademileri arasında yer alıyor. 30 yılı aşkın tecrübesiyle otelcilik ve yiyecek içecek sektöründe sertifikalı ve diplomalı eğitimler veren AHA- IHMS*’in de İstanbul kampüsü olarak hizmet veriyor.

Bronze Sertifikası Hakkında;

Uzakdoğu Mutfak Akademisi, tüm dünyada hayat boyu geçerliliği olan Bronze Sertifika uygulayıcı kurumu olarak akredite Türkiye’deki ilk ve tek kurumdur. Bronze Sertifika, MAFF (Japon Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanlığı) tarafından, Japon mutfağına ilişkin bilgi ve becerileri belirli bir seviyeye ulaşmış yabancı şefleri belgelendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Eğitim programını başarıyla tamamlayan bronze sertifikalı şefler MAFF tarafından kayıt altına alınmaktadır. Sertifikalar, hayat boyu geçerliliğe sahiptir.

İlgili Haberler