SON DAKİKA

LIFE
Kültür & Sanat

İranlı yönetmen Abbas Moradiya’dan Yasin Börü filmi: 6-8 Ekim

İranlı yönetmen Abbas Moradiya’nın senaryosunu kaleme alıp, yönettiği 6-8 Ekim filmi izleyiciyle buluştu. Film, 6-8 Ekim olaylarında hayatını kaybeden Yasin Börü ve arkadaşlarının hikayesini anlatıyor.

AA

Yapımcılığını Moradiya’nın yanı sıra Ferşid Raufi’nin üstlendiği film, Kanlı Ekim başlıklı YouTube sayfasında yayınlandı.

Olaylar esnasında öldürülen Ahmet Dakak’ın babası Öztekin Dakak yaptığı açıklamada, oğlunun acısının halen aynı olduğunu, evladını unutmadığını ve hiçbir zaman da unutmayacağını söyledi.

Oğlu ve arkadaşlarını konu edinen filmin yayınlanacağını duyunca sevindiğini dile getiren Dakak,

“Çocuğunuzun başına gelebilir”

“Filmin fragmanını izleyince acım tekrar tazelendi. Filmin fragmanındaki sahneleri görünce o gün tekrar canlandı, aklımıza geldi. Acımız daha da çoğaldı. Bu filmden sonra ne yaşadığımızı herkes bilecek. Çocuklarımızın katlediliş şeklini herkes görecek. İnşallah bu film ile insanlar uyanır. Anne ve babalar çocuklarına sahip çıksın çünkü benim oğlumun başına gelenler sizin çocuğunuzun başına da gelebilir.”

“Ölene kadar bu acıyla yaşayacağım”

Hasan Gökguz’un babası Mehmet Gökguz ise acılarının büyük olduğunu, ölene kadar bu acıyla yaşayacağını ifade etti.

Oğlunun ve arkadaşlarının kurban eti dağıttıkları esnada katledildiğini, sürekli ziyaret ettiği oğlunun mezarıyla hasret giderdiklerini dile getiren Gökguz, “6-8 Ekim” filmi ile o gün yaşananların hep hafızalarda olacağını aktardı.

Mehmet Gökguz;

“Başkasının ciğeri yanmasın”

“Bu film yayınlandığında bunların ne kadar zalim olduğunu dünya görür. Bilirler ki bunlar zulümden başka hiçbir şey yapmıyor. Zulümleri, yaptıkları işkenceler ortaya çıkıyor. Bunların yaptığı zulüm insanlık dışıdır. İnşallah bu filmi görenler kendi çocuklarını bunlara teslim etmeyecek. Bizim çocuklarımız gitti, başkasının çocukları gitmesin. Bizim ciğerimiz yandı başkasının ciğeri yanmasın.”

Film ne anlatıyor…

Film, Diyarbakır’da 2014’te Kurban Bayramı’nda ihtiyaç sahiplerine kurban eti dağıtırken, PKK’nin çağrısı üzerine sokağa çıkanlar tarafından katledilen Yasin Börü, Hasan Gökgöz, Hüseyin Dakak, Riyad Güneş, Cumali Güneş ve Turan Yavaş’ın hayatını anlatıyor.

İlgili Haberler