Sağlık

Coronavirüs o ülkede de kopyalandı! Ezber bozabilir!

Avustralya Melbourne’deki özel bir laboratuvarda enfekte bir hastadan alınan virüsün kopyası üretildi. Avustralyalı bilim insanları, kopyanın testler için “kontrol materyali” olarak kullanılabileceğini ve “teşhiste ezber bozan gelişmelere yol açabileceğini” açıkladı.

Erken teşhis testi için de kullanılacak

Bu gelişmeler arasında semptomları göstermeyen kişilerde virüsün erken teşhisi için kullanılacak test de yer alıyor.

Tüm detaylar DSÖ ile de paylaşılacak

Bulgular, teşhis ve tedaviye yardımcı olması amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile de (DSÖ) paylaşılacak.

Çinli uzmanlar kopyalamıştı

Çinli uzmanlar da yeni tip corona virüsü kopyalamıştı. Çin Afet Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) Viroloji Uzmanı Şü Vınbo, merkez bünyesindeki uzmanların yeni tip coronavirüse karşı aşı geliştirmeye başladığını, bu kapsamda izole edilen virüsün genom dizilimini tanımlamak için çalışma yürütüldüğünü açıklamıştı.

Kuluçka döneminde de bulaşabiliyor

Çinli yetkililer, yeni tip corona virüsün kuluçka döneminde bulaşabildiğini duyurmuştu. Öte yandan DSÖ, virüsün semptomlar görülmeden bulaşıcı olup olmadığının belirsizliğini koruduğunu belirtiyor. DSÖ’ye göre, kuluçka dönemi 2 ile 10 gün arasında değişebiliyor.

Corona virüsün bulaşma belirtileri nelerdir?

Yeni tip coronavirüs solunum, hapşırma ve öksürme durumlarında hava yoluyla bulaşıyor. İlk belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, solunumda zorluk ve ishal şeklinde ortaya çıkıyor.

İleri safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğine neden olan virüs, nihayetinde ölümle sonuçlanabiliyor.

Ülkede bugün itibarıyla ise can kaybı 132’ye, virüs bulaşan hasta sayısı 5 bin 974’e, müşahede altındaki hasta sayısı 59 bin 990’a çıktı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleme uygulamasını kapatınız. Aksi halde sitemizi görüntüleyemeyeceksiniz.